Dárky šité na míru

Originální ruční výroba

Novinky

Jak vzniká povlečení a mantinel od A do Z

 

     Ráda bych se s vámi podělila o celý proces průběhu zakázky. U svého prvního lednového šití jsem udělala pár snímků i během práce, aby byly mé příspěvky na webu trochu zajímavější.  Pro ty z Vás, kteří si třeba neumíte představit, jak celý proces od zavolání zákazníka po předání zboží zákazníkovi vypadá, nebo je to třeba i návod pro ty, kteří by si chtěli nechat něco ušít a nevědí jak na to.  V neposlední řadě také pro ty, kteří si myslí, že se to prostě ušije a hotovo J. Celý proces je celkem zdlouhavý a není to samozřejmě jen o tom šití. Nic to však nemění na faktu, že mě to stále velice baví.

               V první řadě dostanu zakázku, což znamená, že do mě někdo vložil svoji důvěru, líbí se mu moje výrobky a vybral si proto mě, abych mu něco vytvořila. Toho si samozřejmě nesmírně cením a je to zároveň na druhou stranu i obrovská zodpovědnost. Zákaznice obvykle mají svoji představu barevné kombinace a vzoru či obrázku, nebo si vyberou něco z mých už vyrobených věcí a já jim je ušiji stejně, či v jimi zvolených barvách. V jiném případě (a to bude ten dnešní) je tomu tak, že zákaznice nechává úplně všechno na mně. Pošle jen fotku pokojíčku nebo jiný záchytný bod a ostatní je už v mých rukách a také hlavě. V tomto případě se jednalo o fotky bordury, která je nad dětskou postýlkou.

Další fáze je vybírání barevnosti látek, jejich nafocení a poslání zákaznici ke schválení, což je, v dnešní době chytrých mobilních telefonů, už celkem rychlá záležitost. Potom se jde navrhovat – to je většinou největší oříšek, protože musí přijít nápad na kompozici (jak umístit a rozložit aplikaci a barevnost) a ten se ne vždycky hned dostaví. To se pak musí třeba kapku odložit, alespoň do druhého dne. Nad zakázkou ale přemýšlím už většinou dopředu, takže se vždycky něco zrodí.

Když už je vše navrženo a schváleno zákaznicí, tak přichází na řadu kreslení a tvorba šablon pro aplikaci a samotné stříhání a sesazení látkových aplikací. Po jejich našpendlení už mohu sednout ke stroji a šít nebo zatím spíše jen přišívat kousky látek, tedy aplikovat. Ještě nejsem u samotného ŠITÍ, před kterým mě čeká ještě spousta měření, střihání, sežehlování ...atd. Obzvlášť pikantní je sežehlování látkových tkalounů (pruhů), kterými se moje peřinky obvykle zavazují. Někdy doplním aplikaci ještě o nějakou drobnou malbu nebo výšivku a tím trochu ještě nabere na originalitě.

               Po velkých přípravách přichází tedy konečně řada na samotné ŠITÍ povlečení a mantinelu, což je už na celém procesu jen taková třešinka na dortu. Mantinel se musí ještě vyplnit molitanem či vatelínem a otvor, který si na to ponechám, pak zašívám v ruce.  Na přání zákaznice jsem vyrobila ještě polštářek ve tvaru sovy a v barvách povlečení.

               Mám ušito a v této fázi ještě někdy povlečení či mantinel peru. Vždy ale musím ještě ostříhat všechny přebytečné nitky a celkově tak vše „začistit“, přežehlit a hlavně vše co nejlépe nafotit J. Potom ještě hezky zabalit a je HOTOVO. Teď už jen doufat, že budou mé zákaznice spokojené :-)

 

vystřižená aplikace vystřižená aplikace

bordura bordura

látky a náčrtky látky a náčrtky

vystřiženo vystřiženo

aplikace aplikace

šňůry šňůry

malování malování

detail detail

hotový mantinel a povlečení hotový mantinel a povlečení

povlečení povlečení

mantinel mantinel

polštářek polštářek

„Klárka je opravdu skvělá! Každý interier promění v ráj na zemi. Obdivuji Klářinu kreativitu, chuť i píli, smysl pro přesnost i humor. Jsem ráda, že mi vkročila do pracovního života. Děkuji :)“

Lenka Husáriková, babylonie.cz